holy trinity column olomouc

Putování časem, orloj a život v ulicích

Na hory, k vodě, na hrady a zámky. Tak cestuje většina z nás po Česku. Někdo se vydá do hlavních turistických měst, Prahy nebo Českého Krumlova, jiný na festivaly nebo za kulturou. Pravdou ale je, že tuzemsko může nabídnout mnohem víc než krásnou přírodu. Jedním z opomínaných klenotů je Olomouc. Historické uličky, kouzelná atmosféra města, které je poklidné i živé zároveň, místní orloj, hradby, parky, univerzita, věda i vyžití pro rodiny s dětmi. Toto moravské město má podle nás obrovský potenciál zasáhnout širokou škálu turistů a zařadit se tak vedle Prahy, jižní Moravy a Čech mezi nejnavštěvovanější místa v ČR. Tady jsou dvě desítky důvodů proč:

1. Olomouc je brána do Moravského království. Od samotného vzniku města v 11. století hrála Olomouc důležitou samosprávní a náboženskou roli v dějinách českých zemí, což se viditelně odráží na urbanismu a architektuře města. Olomouc je po Praze druhou nejstarší a největší chráněnou památkovou zónou v Česku. Obyčejná procházka centrem města se změní na putování časem a je tím nejlepším způsobem, jak nasát jeho atmosféru.

Horni Namesti Olomouc

2. Dolní a Horní náměstí jsou středobody dění v Olomouci. Prostorná náměstí lemovaná barevnými fasádami historických měšťanských domů nabízí spektakulární architekturu i příjemný prostor pro odpočinek nebo zábavu v podobě sezónních trhů a městských slavností. Kromě Sloupu Největší Trojice a Herkulovy kašny se uprostřed Horního náměstí nachází i radnice z 15. století, která ve svých zdech ukrývá místní orloj.

Astronomical Clock Olomouc

3. Dalším unikátním znakem města, umístěným v lomeném oblouku barokní radnice v centru náměstí, je orloj – ano, nejen Praha má orloj! Víc než šest století staré astronomické hodiny byly za druhé světové války zničeny nacisty a následně zrekonstruovány do současné podoby.

TIP: Věděli jste, že opravy probíhaly během komunismu, což se odrazilo na jejich podobě? Celý orloj je umístěn na pozadí mozaiky zdobené proletářskou tématikou a pravé poledne vám tak za zvuku kokrhání mosazného kohouta popřejí hrdinové pracující třídy: dělník, chemik a dokonce i volejbalistka.

4. Největší seskupení barokních soch v rámci jedné skulptury ve střední Evropě a zápis na Seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO. To jsou trumfy, kterými se sloup Nejsvětější Trojice pyšní v nespočtu turistických průvodcích. Ve skutečnosti je to jeho majestátnost a barokní dynamismus, který z něho dělá nezapomenutelnou kulisu vaší procházky. Sloup navíc pomohl vytvořit stezku po památkách UNESCO vedoucí z Prahy přes Olomouc až do Krakova. Tohle místo si připíchněte na mapu nebo do GPSky. Stojí za fotku!

Church of St Michael Olomouc

5. V úzkých uličkách centra se z městské zástavby k nebi zvedá několik monumentálních barokních staveb. Jednou z nich je katedrála sv. Michaela. Zvenčí může působit obyčejně, ale nenechte se zmást. Její dramatický interiér vám vyrazí dech! Složité detaily a tmavé fresky vytváří mystickou atmosféru, která je dokreslována skromným prouděním světla do hlavní lodi. Stavba tohoto původně románského kostela byla zahájena v průběhu 13. století, k přestavbě do barokní podoby došlo v 16. století.

Bell Tower Church of St Michael Olomouc

6. Vaší pozornosti by neměla uniknout ani zvonice v katedrále sv. Michaela. Tajné dveře v zadní části kostela vás po několika schodištích dovedou až na vrchol věže, ze které se rozprostírá dechberoucí výhled na cihlové střechy a špice věží, vystupujících ze záplavy červené jako trny. Nezapomeňte si nabít mobil, váš instagram by to mohlo mrzet.

7. Podobně jako Praha se i Olomouc může pochlubit působivou sbírkou budov a památek vznikajících v různých časových obdobích. Ať už jde o zdobené barokní sloupy, gotické katedrály, románské fontány nebo fasády s prvky secese, kubismu i funkcionalismu – všechny tyto prvky čekají v historickém centru na to, až je objevíte.

Olomouc Street

8. Čas jakoby v Olomouci plynul mnohem pomaleji. Na ulicích nikdo nespěchá a historické centrum je natolik kompaktní, že nebudete muset strávit ani minutu v tramvaji. Žádný stres a dobíhání. Krása olomouckých uliček se s přehledném vyrovná těm pražských, v čem jsou ale nedostižitelné, je jejich intimní atmosféra bez davů turistů.

Park Olomouc

9. Při objevování Olomouce nesmíme opomenout ani její parky. Centrum města je asi ze sedmdesáti pěti procent obklopeno zelení, což ji činí ještě o kousek romantičtější. Největším parkem jsou Bezručovy Sady na jejichž území najdete i botanickou zahradu, cyklostezku a malý potok, ve kterém si po dlouhém dni můžete zchladit unavené nohy. Na západní straně historického centra se nachází park Smetanovy sady, s alejemi vzrostlých stromu vysazených v 19. století. Ideální místo na piknik v letních měsících.

10. V Olomouci žije nejvyšší počet studentů ve střední Evropě a jejich energie prostupuje každou kavárnou a barem, který navštívíte. Město rozkvétá díky progresivním nápadům, v kavárnách se diskutuje, vznikají zajímavé eventy a alternativní místa. Navíc historické centrum je zároveň i místem, kde studenti skutečně žijí a které koncentruje i další vrstvy společnosti. Nahlédnout do všedního života místních je proto mnohem snazší než v jiných turistických destinacích.

A protože si chceme být jistí, že máte kompletní představu o Olomouci jako o dovolenkové destinaci č. 1, musíme být nekompromisní a přidáváme dalších 10 důvodů proč by právě tato moravská metropole neměla chybět na Vašem cestovatelském TO-DO listu.

Museum of Modern Art Olomouc

11. Skvělým způsobem, jak strávit nejen deštivé odpoledne, je Muzeum moderního umění, které se nachází jen pár kroků od Horního náměstí. Poznávacím znamením galerie je socha muže visícího ze střechy muzea od umělce Davida Černého, proslaveného schopností posouvat hranice myslitelného. Umělecká sbírka galerie prezentuje především české umělce posledních desetiletí. Umění ožívá i v ulicích kolem historického centra města. Grafiti a street art jsou vkusně zakomponovány do městské zástavby. Nejvýraznějším počinem je několikametrová podobizna krále, který si fotí “selfíčko” na zdi domu sousedícího s naším hotelem, nebo průchod přes ulici. Jeho zdi jsou posety díly místních umělců, která přispívají k ještě větší pestrosti a barevnosti Olomouce.

Flop Shop Olomouc

12. Obchody a butiky místních designerů jsou roztroušeny po celém historickém centru a plné místních výrobků. Z vaší návštěvy města si tak můžete jednoduše odvést suvenýry se skutečným vztahem k Olomouci a jejímu okolí. Navíc koupí “designovky” podpoříte rozvoj nezávislých tvůrců, získáte originální kus a odejdete s pocitem dobře utracených peněz. V blízkosti Miss Sophie’s doporučujeme například Flop Fashion Store ve Ztracené ulici.

13. Olomouc je cyklistický ráj! Rovinatý terén a vzdušné ulice nezatížené provozem přímo vybízí k projížďce. Půjčte si Rekolo (=projekt na sdílení kol) a vyražte objevovat zapadlé uličky a zelená zákoutí olomouckých parků.

Vertigo Olomouc

14. Početná studentská populace oživuje Olomouc hlavně v noci. V ulicích potkáte hloučky mladých intelektuálů, v kavárnách zase muzikanty, filmové tvůrce nebo budoucí vědce. V docházkové vzdálenosti od centra se nachází i několik kultovních podniků, např. Vertigo, Belmondo nebo Ponorka. Za zmínku stojí i party pasáž “Masné Krámy”, kterou najdete na Dolním náměstí.

15. Důležitou součástí života v Olomouci jsou společenské akce a festivaly, které probíhají ve veřejných prostorách města. Místní se snaží rozvrstvit pořádání akcí rovnoměrně během celého roku, takže se nemusíte bát, že byste během zimní návštěvy přijeli do města duchů. Konkrétně jde například o běžecký půlmaraton, barokní festival, pivní festival, festival kávy nebo sezónní trhy na obou dvou náměstích. Před návštěvou nenechávejte nic náhodě a určitě navštivte oficiální stránky města, kde najdete i podrobný kalendář akcí.

Antique Shops Olomouc

16. Udržitelnost a recyklace vládne světu, a jinak tomu není ani v Olomouci! Ve spletitých uličkách centra najdete několik antikvariátů, starožitnictví a second handů s vintage oblečením. O zajímavé kousky není nouze.

Miss Sophies Olomouc Kavarna

17. Kavárenská kultura je pevnou součástí větších měst a v těch moravských se jí daří obzvláště. Olomoucké kavárny si svou kvalitou nezadají s těmi brněnskými (a nebo rovnou berlínskými)! Mají šmrnc a atmosféru. Kavárna Sophie’s Cafe je názornou ukázkou. Kromě stylového interiéru, zahrádky ve vnitrobloku a prvotřídní kávy nabízí i domácí vafle a dorty. Přidanou hodnotou kavárny je fakt, že se snaží vytvořit místo k setkávání místních s návštěvníky hotelu a tím smáznout pomyslnou hranici mezi těmito často oddělenými světy.

Miss Sophies Olomouc Kavarna Chomout Pivo

18. V Olomouci najdete několik výtečných minipivovarů. Prvním z nich je Chomout, který své pivo vaří jen několik kilometrů od Olomouce. Součástí pivovaru je i hostinec. Pokud jste vyznavači pivní turistiky, není nic lehčího než nasednout na Rekolo a dojet si na jedno čepované přímo do pivovaru. Nicméně, pokud se necítíte na cestu, můžete si vychutnat své pivo jednoduše v kavárně našeho hotelu. Mezi další místní pivovary, které stojí za to vyzkoušet, patří Moritz nebo Svatováclavský pivovar.

19. Olomouc se řadí k oblíbeným foodie destinacím. Pokud máte rádi vysokou gastronomii neměla, by vám uniknout návštěva restaurace Entree. Ta byla otevřena v roce 2015 a okamžitě se katapultovala mezi nejlepší podniky s českou kuchyní. Je dokonce tak dobrá, že někteří gurmáni přijíždějí do Olomouce, jen aby ochutnali jídlo připravené místním šéfkuchařem. Na sezónních trzích pak můžete ochutnat mošty z místního ovoce, grilované ryby a sladkosti.

Tvaruzkarny Olomouc

20. Co dělá Olomouc pravou kulinářskou baštou, jsou určitě olomoucké tvarůžky, občas také známé jako syrečky. Sýr se specifickým zápachem najdete téměř ve všech hospůdkách, pokud ale máte rádi nové věci a netradiční zpracování známých surovin, zajděte do Tvarůžkárny – cukrárny, kde Vám naservírují dobroty vyrobené výlučně ze syrečků. Pokud aromatické sýry nejsou úplně vaší parketou, je to způsob, jak specialitu ochutnat. Protože to prostě musíte, když už jste tady!

Tak co? Už se nemůžete dočkat? A to jsme ještě neskončili.

Jeden důvod, proč zrovna sem, jsme vám zatajili. Je jím jedinečné ubytování v rekonstruované budově ze 14. století. Miss Sophie's Olomouc v sobě snoubí moderní vytříbený design s romantickou útulností podtrženou starožitným nábytkem a postelemi s nebesy. A co teprve naše proslavené snídaně, brunche a zahrádka ve vnitrobloku. Mrkněte sem, jestli máme ve vašem termínu volno.